2017 tavaszán az akkor még nem pártként működő Momentum Mozgalomba az alábbi írás csatolásával jelentkeztem.
Szeretném, ha Magyarországon teljesen lecserélhetővé válna a jelenlegi politikai ‘elit’, mert az se a kormány, és javarészt se az ellenzék oldalán nem az emberek, hanem önmaga érdekeit szolgálja. Szeretném, ha megjelenne végre egy olyan friss, feddhetetlen és szakmailag felkészült, azaz hiteles alternatíva, amely mellett és mögött sok százezren felsorakozhatnak (jelenlegi pártpreferenciájuktól függetlenül), hogy együtt végre megszabadulhassunk a régi beidegződésektől és reflexektől, a politika pedig végre a közügyekről szóljon, ne önmagáról. Policies, instead of politics.
Van egy vízióm/értékrendem azzal kapcsolatban, hogy hosszú távon miként lehetne közösen egy mindenki által élhetővé hellyé tenni ezt az országot. Ezt az „Evolúció és Együtérzés”, avagy a „Progresszió és Szolidaritás” tükrében képzelem el. Szeretném ezeket veletek megosztani, ebből egy pár sort már lejegyeztem:
A magyar társadalom számos szempontból szegmentálódott: budapestiek és vidékiek, szegények és gazdagok, idősek és fiatalok, tanultabb és tanulatlanabb, ‘kulturáltabb’ és ‘kulturálatlanabb’ csoportok és még ezer másik néz szembe egymással – a magyar magyarnak farkasa. Véleményem szerint van egy olyan szempont, amely meghatározóbb mindegyiknél, független bármilyen státustól, átível etnikai különbségek felett, sőt megjelenhet nem csak az egyén, de akár egy szervezet, egy intézmény szintjén is: ez egy attitűdbéli, beállítódottságbéli differenciáltság.
A magyar emberek (és intézmények, pl. iskolák) egy része nem vállal felelősséget a saját életéért, döntésképtelen bizonyos kérdésekben, rosszul vagy egyáltalán nem dönt sorsa felől, nem cselekszik tevőleg annak alakításáért; arra szorítkozik, hogy az állam annak intézményrendszerén keresztül oldja meg az ő gondját-baját, de legalábbis információra, iránymutatásra, támogatásra szorul.
Az emberek (és intézmények) másik része konkrét elképzelésekkel bír arról, hogy mit szeretne elérni az életben, ennek érdekében cselekszik is, és keresi a lehetőségeket, szabad utat tervei megvalósításához. Elvárása az állammal szemben annyi, hogy az ne akadályozza őt ebben különböző (adminisztratív, adó stb.) terhek és gátak formájában, jobb esetben tovább ösztönözze őt különböző pályázatokon, programokon keresztül.
A következő időszak kormányzását ezért én a fentiek figyelembevételével képzelem el, ahol: 1. A rugalmatlanabb, ’régebbi magyarok’, akiken nyomot hagyott a szocializmus korszaka, és nem tudnak vagy már nem is akarnak egy individualista, versenyszellemű, teljesítményelvű társadalom tagjai lenni; ne érezzék azt, hogy ők a társadalom megtűrt vagy kitaszított, lenézett tagjai; kapják meg azt az erkölcsi és anyagi támogatást, amely szükséges a méltó élethez; egyben kínáljuk fel számukra a fejlődés, a képzés lehetőségét; tájékoztatás, edukáció és ösztönzők segítségével tegyük számukra is elérhetővé a másik csoport által élvezett erkölcsi és anyagi életminőséget. 2. Az ’újabb magyarok’, akik rugalmasabbnak bizonyultak a rendszerváltást követően, vagy eleve ebben a rendszerbe nevelkedtek, kapjanak teret álmaik és céljaik megvalósításához, és további ösztönzőket ahhoz, hogy még eredményesebbek és sikeresebbek lehessenek, erkölcsi és anyagi gyarapodásuk pedig közvetlen közösségük és a társadalom egészét is szolgálja.
További szempont még a kormányzást tekintve azon elv, hogy a központosítás szembe megy a helyi érdekekkel, nincsen tekintettel azokra, vakon uniformizál és középszerre ítél. A helyi érdekeket csakis helyi emberek és helyi közösségek képviselhetnek, ezért a döntést és a cselekvés jogát is az ő kezükben kell hagyni.
Ugyanígy fontosnak tartom, hogy a közpénzeknek ’legyen szaga’, azaz lehessen tudni, hogy adott adóalanytól (legyen az egy magánszemély vagy gazdasági társaság) adott jogcímen beszedett összeg milyen célt-célokat fog szolgálni, vagy szolgált a múltban: lehessen látni, hogy a köz, a közösség javára befizetett adóforintok hol és mennyiben szolgálták a köz, vagy épp a helyi közösség érdekeit. Ezt a tényleges üvegzseb-programot egy erre fejlesztett informatikai rendszerrel meg lehet oldani…