Alábbi írásom a Trekker egyik számában jelent meg. Tizenhat éves fejjel azt fejtegettem benne, mi lehet majd a témája a következő Star Trek sorozatnak. A poén az egészben az, hogy predikcióm öt évvel később be is jött, az Enterprise sorozattal. :)
UPDATE: A röhej az, hogy a Star Trek: Discovery-vel tulajdonképpen bejött még egyszer. :D
Hogyan tovább…
Hangzik el a jogos kérdés, ha éppen a cserebogár halhatatlanságáról gondolkozunk el, és közben azon morfondírozunk, hogy milyen lesz az új storyline avagy az új Star Trek sorozat – feltéve ha lesz, márpedig egy hű trekker ebben sosem kételkedik.
Gondolkozzunk logikusan, ahogy azt zöldvérű, hegyes fülű barátaink is tennék. Ha abból indulunk ki, hogy volt egy legendás Enterprise, amit egy ‘még-legendásabb’ követett, sőt a kettő között még volt másik három, akkor hamar rájöhetünk arra, hogy ezt a témát, amit egy almával szemléltetnék már a csutkájáig lerágtak, és nem hiszem, hogy Rick Berman-nak gusztusa volna a magot is megenni. Haladjunk tovább. Deep Space Nine, halljuk lelki füleinkkel, és az állomás izgalmakkal teli (hétköz)napjaira gondolunk.
Most nem akarom agyonfirtatni azt, hogy a DS9 sok trekker körében nem a legnépszerűbb, és hogy legtöbben a TNG-ért vannak oda, de szerintem, aki látott DS9 harmadik szezont, az nyugodtan elmondhatja, hogy TNG kalapot emelhetne előtte. Különben is, TNG mikor volt olyan jó a korai szezonjaiban, mint a későbbiekben. Ha jól megfigyeljük, beletelik egy kis időbe, amíg egy sorozat ‘kinő’ egy másikból.
Bocs a kitérőért, vissza a gondolatmenethez. A frissensült Voyager már ‘érik’ a saját egyéniségre. Nem tartható utánzásnak csak azért, mert űrhajón játszódik, hiszen nem Enterprise-nak hívják, nem galaxy osztályú, de legfőképp az az érv szól mellette, hogy rendesen elkallódott a Delta-kvadránsban.
Hoppá, eljutottunk a cikk magjához, hogyan tovább? Űrhajó, nem az már volt, bázis, nem jó, az is. Hát akkor, kolónia egy bolygón, vagy egy klingon munkatábor jobb lenne, ugyan mi érdekes történne ilyen helyeken? (Azért vigyázzunk ezzel a kételkedéssel, a DS9-ra is ezt mondták!) Bátorkodom feltenni egy kérdést az olvasónak: Eddig miben gondolkoztunk? Bizony, a térben, és az idővel mi lesz? TNG, DS9 és a VOY mind-mind egy időegyenesben van, ide még egy storyline-t őrültség lenne tenni. ‘Még jövőbbe tenni’ szerintem nem lenne tanácsos. Újabb kérdés: Mi maradt hátra, ha a ‘jelen’ és jövő kiesett? A múlt. Na nem ám a XX. század, és nem is Kirk-ék ideje (ez azért már nem rossz, de még nem az igazi), hanem még azelőtt. Igen, a XXII. század vége, durván TOS előtt 100, TNG előtt 200 évvel.
Direkt ez az időszak, mert Yar klubtagunk igen hasznos TimeLine cikkéből tisztán kiderül, StarFleet 2161-ben jön létre, és az általam leírt időszak a kezdetek nehézségeit és szépségeit mutatná be. (Mellékesen megjegyzem, ne tudjátok meg, hogy reagáltak osztálytársaim, amikor ezt mondtam: „2040? A TV, mint szórakoztató eszköz megszűnik”) Képzeljük csak el, az első Enterprise díszleteinél is egyszerűbb díszletek és makettek, nincs béke a klingonokkal, nem azok az irdatlan nagy szupertechnikájú csillaghajók, átélhetnénk olyan fajok csatlakozását a Föderációba, amelyeket TNG-ben láthattunk, TOS egyenruha, a lehetőségek végtelenek.
Gyenge idegzetű DS9-rajongók óvatosan olvassák el ezen bekezdést! Jól tudjuk, két különálló sorozatnál többet a Paramount Pictures még nem forgatott párhuzamosan. Ha egy új sorozat fog készülni, akkor azt valószínűleg a DS9 csapata bánja és persze rajongóik. Ennek ellenére nem szabad pesszimista vészmadaraknak lenni, lelki agysejtjeim azt súgják, DS9 és VOY sokáig ellátnak minket Star Trek-kel.
Akinek bármilyen hozzáfűznivalója van téziseimhez, az írjon nekem a klub címére. Szórakoztató, tartalmas álmodozást, ST jövendőbeli producerei!