Megjelent a Tétékás Nyúz XXVI. félévfolyamának 10. számában:
Az Informatika Kar ugyan csak szeptember 1-től létezik, de ahhoz, hogy a szabályzatok készen álljanak a szeptemberi „nyitásra”, a munkát már jóval korábban meg kell kezdeni. S ahhoz, hogy a Kar döntéshozó testületeibe hallgatókat lehessen delegálni, kell a Hallgatói Önkormányzat. A szoros határidők miatt kellett április 13-ra összehívnia Szentgyörgyi József EHÖK-elnöknek az alakuló ülést. Az ülés helyszínéül a szervezők az Esztergom-Búbánatvölgyben levő egyik panziót szemelték ki, ahova – szemben az eddigi TTK-s „hagyományokkal” – a harminchat képviselőből harmincöt eljött. Már ez jelzésértékű lehet a leendő kar polgárainak, hogy ennyien részt akarnak venni a munkában – persze ez részben annak is köszönhető, hogy a választási rendszernek épp az a lényege, hogy csak azok lehetnek jelöltek, akik „megküzdenek” a választópolgárok jelöléseiért.
Ugyan a közgyűlés csak vasárnap kezdődött, már szombaton akadt munka. A HÖK Szervezeti és Működési Szabályzatának vitája zajlott le. Az előre kiküldött tervezethez képest lényegi változások nem kerültek a másnapi előterjesztés anyagába, csupán apróbb pontosításokat fogalmaztak meg a leendő képviselők. Így alakult ki pontosan az állandó bizottságok megalakulásának rendje, melyben az előterjesztő a maximált létszám helyett inkább minimális létszámot határozott meg.
Másnap délelőtt tízkor kezdődött az ülés, napirendje a következő volt: az SZMSZ elfogadása, személyi kérdések, költségvetés. Levezető elnök Szentgyörgyi József EHÖK-elnök volt, a jegyzőkönyvet Palkó Tamás vezette. A Közgyűlés először szavazatszámláló bizottságot választott, egyhangúlag.
Az előző nap kialakult SZMSZ-tervezet alapkoncepcióját ismertette Szengyörgyi József, majd megnyitotta a vitát, de a fontosabb kérdéseket már előző nap tárgyalták, így új elem nem került a vitába. Végül a Közgyűlés 34 igen szavazattal, egy tartózkodás mellett megszavazta a működés legfontosabb szabályzatát. Az elnök személyének eldöntése már nem volt ilyen könnyű feladat. A Közgyűlés tagjai hat embert találtak alkalmasnak az elnöki poszt betöltésére, akik közül Polgár Péter és Sárközy Zsolt vállalta a megmérettetést.
Polgár Péter programjában a HÖK struktúrájának megalkotását, a hallgatói közélet aktivizálását, a hallgatói csoportok segítését, a képzési rendszer átalakításában végzett alkotó tevékenységet, az utánpótlásképzést, valamint a TTK HÖK-kel létrehozandó „Campus Agreement”-et helyezte előtérbe.
Sárközy Zsolt – aki a TFK Csakazértis újságjánál dolgozott – programjában fő szempont volt a közösségépítés, a HÖK átláthatósága (a hallgatók számára folyamatos visszajelzés), illetve a hagyományőrzés. Kiemelte még, hogy a karnak önállónak kell lennie, nem szabad, hogy az elődöktől függjön.
A programok elhangzása után a jelöltek távollétében elég sokáig vitatkoztak a jelenlevők, mindkét jelölt mellett voltak érvek. Ennek megfelelően a szavazás szoros volt: Polgár Péter 15, Sárközy Zsolt 14 szavazatot kapott 6 érvénytelen szavazat mellett. Következhetett a második kör, mivel az elnököt kétharmados arányban kell megválasztani. Az új vitában már a jelöltek is részt vettek, de ez sem hozott áttörést, mivel a második fordulóban Sárközy Zsolt 17, Polgár Péter 16 szavazatot kapott, kettő érvénytelen volt. Ezután alkalmassági szavazások voltak, ahol mindkét jelöltet alkalmasnak találta a Közgyűlés. Következett a harmadik forduló, ahol már a szótöbbség is elegendő volt. Polgár Péter 19, Sárközy Zsolt 16 szavazatot kapott, így szoros küzdelemben Polgár Péter lett az Informatikai Kar HÖK elnöke.
Az új elnök átvette az ülés vezetését, majd javaslatot tett az elnökhelyettes személyére. Polgár Péter F.-Nagy Leventét szerette volna maga mellett tudni helyettesként. A Közgyűlés tagjai a gazdasági ügyekre kérdeztek rá, hiszen a Természettudományi Kar Hallgatói Önkormányzatában is főként ilyen jellegű tevékenységet végzett a jelölt. A válaszokban F.-Nagy Levente kitért arra is, hogy az elnökhelyettes funkciója helyettesítő, a döntéseket az elnökséggel és a Közgyűléssel közösen hozzák majd. Leventét 17 igen szavazattal 14 nem ellenében, két érvénytelen szavazattal a Közgyűlés elnökhelyettessé választotta.
Az Ellenőrző Bizottság megválasztása volt ezután soron. A sok jelöltből összesen három vállalta a jelöltséget, így a Közgyűlésnek nem okozott nagy nehézséget a három jelöltből hármat kiválasztani. Így az Ellenőrző Bizottság tagjai Biró Gabriella, Horn András és Sulyok Péter lettek. A bizottság rögtön megtartotta első ülését, melyen Horn Andrást választották a bizottság élére.
A levezető elnök ezután mindenkitől megkérdezte, hogy melyik bizottságok munkájában kíván részt venni, így kialakultak a bizottságok. A Hallgatói és Jóléti Bizottság 15 fővel, az Önkormányzat Tanulmányi Bizottsága 14 fővel, a Szervező Bizottság 17 fővel alakult meg. Minden bizottság rögtön ülésezett is, melyeken megválasztották saját maguk közül a bizottságok elöljáróit.
Elsőként a Hallgatói és Jóléti Bizottság ült össze. Az elöljárói posztért két jelölt harcolt: Kozik Tamás és Rostás Ildikó. Kozik Tamás eddig a TTK ösztöndíjbizottságában dolgozott, míg Rostás Ildikó a TFK-n volt kollégiumi elnökhelyettes. Mivel a poszt nagyjából ezt a két területet fedi le, éles küzdelem alakult ki kettőjük között. Első körben nem sikerült megválasztani az elöljárót, második körben azonban Kozik Tamás lett a bizottság vezetője.
Az Önkormányzat Tanulmányi bizottságának ülésén Erdélyi Gáspárt és Szamosközi Pétert jelölték elöljárónak. Közöttük csak a harmadik szavazás döntött, 8-6 arányban Szamosközi Péter javára. A Kari Tanács három hallgatói helyéért négy jelölt indult, közülük a Kari Tanács tagjai lettek: Sasvári Péter, Szabady Péter és Toplak József. Gödöny Péter sajnos nem kapott elég szavazatot.
A Szervező Bizottság elöljárói tisztségét csak Hernádi Gábor vállalta, itt egyhangúan őt választották meg.
A bizottsági ülések után a költségvetés vitája következett. F.-Nagy Levente az EHÖK által biztosított ötmillió forint sorsáról nyújtott be elképzelést. Tájékoztatta a tagokat, hogy a költségvetés csak ideiglenes, azért van szükség most a döntésre, hogy a nyári időszak alatt a felmerülő költségeket ebből lehessen kifizetni. A rendelkezésre álló pénzt három részterületre bontotta. 500-500 ezer forint került a működési és a tájékoztatási alapba – a másodikból a HÖK-öt bemutató kiadványt terveznek. A maradék négymillió rendezvényalapba kerülne. Ezt az utolsó pontot sokan kifogásolták azzal az indokkal, hogy kellene valamennyi tartalék. Levente erre azt válaszolta, hogy a keretszámok erős felső becslések. Ennek ellenére módosította a keretet, hárommillió került a rendezvényalapba, egymillió pedig zárolásra került. A költségvetést 29 igen szavazattal 2 nem ellenében tartózkodás nélkül elfogadta a Közgyűlés azzal a kitétellel, hogy az életbelépés időpontja az egyetemi tanács költségvetési határozatának időpontja.
Az ülés végén F.-Nagy Levente bejelentette, hogy a következő közgyűlés várható időpontja: szeptember 16., kedd, este öt óra.
Palkó Tamás